Zostałeś wezwany do sądu i nie wiesz co robić? Nie przejmuj się. Nie tylko Ty masz ten problem. Zdecydowana większość Polaków nie wie, w jaki sposób zachowywać się na sali sądowej. Oglądanie seriali prawniczych może i jest przyjemne, ale bardzo często nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. O wiele więcej wiedzy wyniesiesz z tego artykułu. Dzięki niemu rozwiejesz wszystkie wątpliwości dotyczące rozpraw w polskim sądzie.

Jaka jest Twoja rola? Co robić, żeby nie ,,zjadł” Cię stres?

Każda rozprawa w sądzie jest związana z bardzo dużym stresem. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest tu mowa o spadku, podziale nieruchomości, rozwodzie, czy przestępstwie. Jednak w tej ostatniej sytuacji stres jest zdecydowanie największy. Niestety zdenerwowanie nie może stanowić usprawiedliwienia dla niewłaściwego zachowania się na sali sądowej. Gdy na rozprawie będzie obecny wymagający sędzia, to wszystko będzie jeszcze trudniejsze. O tym, w jaki sposób zachowywać się w sądzie, decyduje w ogromnym stopniu rodzaj sprawy, w której będziesz brał udział i Twoja rola.

Bądź na czas!

O dacie konkretnej rozprawy zostaniesz poinformowany. Gdy jest to pierwsza rozprawa, to otrzymasz informację pisemną. Natomiast o każdej następnej będziesz poinformowany ustnie na rozprawie albo pisemnie, gdy byłeś na niej nieobecny. Wszystko to powoduje, że z dużym wyprzedzeniem wiesz, kiedy musisz stawić się do sądu. W sądzie, tak, jak we wszystkich innych instytucjach publicznych bardzo ważna jest punktualność. Zrób wszystko, aby być na czas. Nawet jeżeli jesteś tam tylko w charakterze świadka. Niektórzy sędziowie bardzo surowym okiem patrzą na tego rodzaju zachowania, chociaż praktycznie nie ma i nie powinno to mieć znaczenia dla treści wydanego wyroku. Gdy idziesz na rozprawę sądową po raz pierwszy, to dobrze jest sprawdzić najpierw dokładny adres oraz numer Sali, w której będzie toczyła się rozprawa. W razie problemów zawsze możesz poprosić o pomoc pracowników właściwego sekretariatu. Na wezwaniu na rozprawę jest widoczny aktualny adres sądu, jak również numer telefonu (czasami też adres e-mail) do właściwego sekretariatu.

 Jak się ubrać do sądu?

To pytanie wbrew pozorom zadaje sobie bardzo wiele osób. Część wybiera na tę okazję elegancki garnitur albo garsonkę. Inni wolą bardziej sportowy wygląd. Nie ma przepisów, które nakazywałyby posiadanie odpowiedniego stroju do sądu. Jednak mimo wszystko pamiętaj o tym, że Twój ubiór powinien być schludny i skromny. Musi być od zgodny z powagą sądu. Zapomnij o przyjściu w wygniecionej koszuli, wyzywającej sukience albo stroju plażowym. Może się to skończyć nawet wyproszeniem z sali rozpraw przez sędziego!

Pamiętaj o dokumentach!

 Gdy wybierasz się na rozprawę sądową, to po prostu musisz pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości. Może to być dowód osobisty albo paszport. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie udowodnić swojej tożsamości. W najgorszym przypadku może to się skończyć wyznaczeniem nowego terminu rozprawy. Nikt by czego takiego nie chciał.

Czy do sądu można zabrać dzieci?

Niektóre osoby, które zostały wezwane do sądu, ma kłopot z małymi dziećmi. Część ludzi nawet próbuje wziąć je ze sobą na salę sądową, ale jest to absolutnie wykluczone! Nie ma tutaj znaczenia, czy Twoje dziecko jest bardzo grzeczne i masz pewność, że się nie odezwie. W przepisach jest wyraźnie określone, że na salę sądową mogą wchodzić tylko osoby pełnoletnie. Koniec i kropka. Dziecko musi poczekać na drzwiami. Dlatego najlepszym wyjściem jest po prostu zorganizowanie dla niego opieki odpowiednio wcześniej.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa, z dziećmi, które są już pełnoletnie. Jeżeli chciałbyś, żeby wspierały Cię one choćby duchowo, na sali sądowej, to żaden problem. Większość rozpraw sądowych jest jawna i nikt nie musi mieć specjalnego pozwolenia, żeby uczestniczyć w nich. Dorosłe dziecko występuje wtedy w charakterze publiczności. Oczywiście część rozpraw odbywa się za tak zwanymi ,,zamkniętymi drzwiami” i wtedy nikt, kogo ona bezpośrednio nie dotyczy nie może w niej brać udziału. Najczęściej są to sprawy rozwodowe i dotyczące najcięższych przestępstw.